Venous Reservoir (Venöz Rezervuar)
 

Venöz Rezervuarlar volüm rezervuarlarıdır ve arteryel pompanın hemen öncesine yerleştirilirler. Ekstrakorporeal sirkülasyonda Venöz dönüşün boşaldıgı yerdir. Perfüzyon sisteminin deposu olarak görev alırlar. Perfüzyon boyunca çeşitli ilaçların, kan ürünlerinin ve gerekli prime volümlerin güvenli şekilde verilmesine olanak sağlarlar.

Hard-shell(open tip) ve soft-shell (closed tip) olmak üzere iki tip venöz rezervuar vardır. Softshell venöz rezervuarların kollaps olma özelliği vardır, bu nedenle masif hava embolisi riskini azaltırlar. Hardshell rezervuarlarda venöz sistemden gelen havaları kontrol etmek daha kolaydır.

Aynı zamanda vacum-assisted venous return(vakum yardımıyla venöz dönüşün arttırılması) işleminin uygulanabilmesi hard shell reservuarların avantajlarındandır. Halihazırdaki birçok hard-shell reservuar içerindeki makro ve mikrofiltrelerinden dolayı kardiyotomi reservuarı olarakda kullanılırlar. Bunların en büyük dezavantajı içerisindeki antifoam (köpük giderici) nedeniyle kan elementlerinin aktivazyonunu arttırmasıdır.


 
 
İletişim

Merkez: Korkut Reis Mah. İlkiz Sk. No: 18/9 Sıhhıye / ANKARA

Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Ali ÇOBAN
Telefon: 0 532 219 75 88

 

tümü için »

The European Board of Cardiovascular Perfusion
American Board of Cardivascular Perfusion
The American Academy of Cardiovascular Perfusion